Zlatý řez ve fotografii
Pro vyzkoušení popsaných funkcí doporučujeme stáhnout a nainstalovat zkušební verzi, kterou lze plně užívat 30 dnů zdarma.

Zoner - Zlatý řez fotografie
  Již starověcí matematikové se zabývali hledáním nejkrásnějšího poměru stran geometrických těles. Jejich učení využívali zejména architekti, kteří podle něj stavěli pyramidy a chrámy, které dodnes obdivujeme pro jejich krásu a eleganci. Tento poměr, později nazvaný zlatý řez, lze nalézt i v přírodě. Příkladem mohou být šnečí ulity nebo uspořádání jader slunečnice - jednoho z nejfotografovanějších letních motivů...

Zoner - Zlatý řez fotografie
  V období renesance se zlatým řezem zabývali i slavní malíři Leonardo da Vinci a Albrecht Dürer, kteří jej zkoumali a využívali při kompozici obrazů. Jejich obrazy jsou i díky využití zlatého řezu dodnes obdivovány pro svou vysokou uměleckou a estetickou hodnotu. Tajemství harmonie těchto krásných obrazů je zdánlivě jednoduché - objekty nebo důležitá místa na jejich plátnech se nacházejí ve zlatém řezu, nikoliv ve středu obrazu...
 
Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Číselná hodnota tohoto harmonického poměru je přibližně 1:1,618.
Zlatý řez můžete využít i vy při fotografování či úpravě již pořízených snímků. Takzvané „středovky“ (fotografie na kterých je hlavní motiv uprostřed) lze dodatečně oříznout a vytvořit z nich kompozičně zajímavější snímky. Ořezem lze také odstranit zbytečně prázdná místa okolo hlavního motivu nebo rušivé prvky, jako jsou například cizí lidé v záběru, dopravní značky, větve apod. Při ořezu fotografií v programu Zoner Photo Studio nemusíte přemýšlet o poměrně složité geometrické konstrukci zlatého řezu, program jej za vás spočítá a v ořezovém rámci zobrazí pomocné linie. Zobrazení zlatého řezu pro snazší nalezení lepší kompozice lze zapnout v nabídce Zobrazit - Ořezové značky. Zde si kromě zlatého řezu můžete zapnout i zobrazení třetin.

Zoner - Zlatý řez fotografie

1. Vyberte nástroj Oříznout.

2. V rozbalovacím menu vyberte požadovaný ořezový poměr, v našem případě Pevný poměr.

Zoner - Zlatý řez fotografie

3. Zapněte ořezové značky zlatého řezu, které najdete v menu Zobrazit - Ořezové značky - Zlatý řez.
Zoner - Zlatý řez fotografie

4. Nyní zvolte pozici a velikost výběru (v případě, že nepoužíváte Pevný poměr, lze změnit i tvar výběru). Ke změně velikosti stačí kliknout pravým tlačítkem myši na hranu výběru a táhnout. Ke změně pozice klikněte kdekoliv uvnitř výběru a opět táhněte myší.
Zoner - Panorama

5. K dokončení ořezu klikněte na tlačítko Oříznout nebo klikněte levým tlačítkem myši do obrázku.
Zoner - Černobílá fotografie

Při ořezu fotografií postav, portrétů a akčních momentek umisťujte hlavní motiv na linii zlatého řezu tak, aby zůstalo více místa ve směru pohledu nebo zachyceného děje. Hlavním motivem u portrétů je oko, případně linie očí.
Zlatý řez fotografie Zoner - Černobílá fotografie

Žádné pravidlo ve fotografii není dogma, které byste měli vždy dodržet. Pravidlo zlatého řezu nemusíte dodržet vždy, ale je dobré ho znát a ve vhodné chvíli použít.

Pravidlo zlatého řezu lze také využít pro umístění horizontu, který by se neměl nacházet ve středu fotografie, ale právě ve zlatém řezu.

Začněte využívat získané tajemství zlatého řezu a brzy uvidíte, že o vaše snímky bude mezi diváky daleko větší zájem.

Zoner - Černobílá fotografie

Zoner - HDR
Zoner - HDR

 
Článek byl uveřejněn se souhlasem společnosti www.zoner.cz

Nejnovější články

Fotokoláž zdarma
Připravili jsme pro Vás nové stránky www.fotokolaz.cz se spoustou šablon pro Vaše fotokoláže zdarma.
Fotografie nejen na dřevo
Fotografie gravírované na různé materiály, dřevo, břidlice, dlaždice,...
Akrylátové sklo
Vaše fotografie adjustované pod čiré akrylátové sklo.

Z prodejní galerie

Odkazy

Prodejní galerie
Autorské fotografie a obrazy k výzdobě Vašich interiérů.
Fotografie ve skle
2D nebo 3d fotografie do skla.
Portét
Vlastní portrét nebo portrét někoho blízkého?

Doporučujeme

Fotoobrazy a fotky, Fotokoláž, Fotky do skla, Fototapety a plakáty, Online sběrna fotografiíFotoobraz - tisk na plátno, Digitální studio