Na internetu najdeme obrovské množství fotomontáží či jinak upravených fotografií. V podstatě by se daly rozdělit do dvou skupin. Fotomontáže u kterých je na první pohled patrné že jde o předem připravený záměr . A fotomontáže které působí velmi reálně a je velmi těžké zjistit zda je to pravda či ne. Pro úplný začátek začneme s jednoduchou koláží. Základní obrázek bude sloužit jako pozadí a druhý snímek z něhož použijeme pouze výřez vytvoří samotnou fotomontáž.
Výběr materiálu či fotografie: Pro vytvoření dokonalé fotomontáže budeme jen těžko hledat obrázky na netu. Rozlišení, barevné podání, úhel pohledu a dopad světla budeme jen velmi těžko upravovat a čím míň budeme zasahovat do samotného obrázku tím lépe. Než začneme vytvářet fotomontáž je důležité vědět co chceme tvořit a jak to bude vlastně vypadat. Na začátku doporučuji využít papír a tužku a zevrubně si nakreslit náš záměr a taktéž zvážit možnosti které máme k dispozici ale rozhodně nafotografovat snímky vlastní.
K samotnému fotografování: Pokud to jen půjde, použijte stejný směr, intenzitu a teplotu dopadajícího světla. Dávejte pozor na hloubku ostrosti, zaostření a nastavení expozice. Opět a pokud to záměr fotomonáže dovolí použijte stejné nastavení u všech snímků.
Pokud budete nuceni fotografovat za jiných světelných podmínek, pořiďtě více fotografií daného motivu při jiných expozičních hodnotách. Sledujte úhel pohledu aby všechny prvky do sebe lépe zapadli.
Využijte stativ pro zafixování aparátu a pro absolutně přesný pohled. Použijte při fotografování různé pomůcky, či podpěry nebo si dělejte značky aby se danný objekt později nacházel na správném místě.
Při fotografování lidí, vytvořte požadovanou pozici či polohu a opět využijte pomůcky (pokud má osoba později něco držet v ruce, dejte ji předem do ruky pomůcky, jenž vytvoří tvar držící ruky)
Pokud budete později tvořit výřez z objektu, použijte při fotografování jednobarevné pozadí.
Barvy, podání a expozici snadněji doladíte máte-li možnost použít formát RAW. Nejlepší podmínky asi najdete v profesionálním fotografickém studiu. Ale i v amatérských podmínkách se dá vytvořit slušná fotomontáž.
První snímek jsem vytvořil při zamračené obloze, aby na fotografii modelu bylo co nejméně stínů či odrazů a světlo bylo rovnoměrně rozloženo. Pro pozadí jsem využil šedé zdi a jako podložku pod nohy bílou desku. Pózu modelu jsem si předem připravil, aby odpovídala záměru pro vložení do nového pozadí (např. poloha rukou). Těchto snímků bylo pořízeno asi 20.  Následně jsem velmi pečlivě vyřízl celou postavu z pozadí. Pro výběr můžete využít v podstatě jakýkoliv z nástrojů pro výběr co Photoshop nabízí. Pokud mám jednobarvené kontrastní pozadí osobně preferuji výběr za pomocí alfa kanálu a kontrastu černé a bílé barvy. U hotového výřezu upravím a zjemním okraje. Použiji prolnutí a vyhlazení dle uvážení a rozlišení snímku.
 U snímku jsem dále nepatrně upravil vyvážení světel a stínů a sytost barev. Jiné úpravy nebylo zapotřebí.
Pozadí (hodinky) je fotografováno za umělého osvětlení, a tak aby směr stínů, světel a odrazů nebyl úplným protikladem snímku vloženého. Opět jsam pořídil více těchto fotografií a schválně zvolil velmi malou hloubku ostrosti.
 Za pomocí transformace CTRL+T jsem přesunul a zmenšil vrstvu s modelem na určené místo. Zkontroloval vyvážení barev, polohu a vytvořil stíny které celou fotomontáž kompletně sladí. Úplně nakonec jsem postupně mirně rozoostřil boty a spodní část kalhot.
Pro představu rozdílů je zde obrázek bez stínů a se stínem..
Celou fotomontáž jsem nakonec doplnil textem a jednoduchým orámováním.
Tak a to je celá asi nejjednoduší fotomontáž obraz v obraze. Nejdůležitější je asi ovšem ,,mít ten nápad"... |